Skip to content Skip to footer

Chennai Athletes Dominate Day-1 Of RFYS Nationals

Mumbai, 14th November 2018 : Patiala’s Manvir Kaur and Amlan Borgohain of Hyderabad bettered their respective city leg final timings today to win Gold medal in College Girls and College Boys 100 meter run on Day -1 of Reliance Foundation Youth Sports’ National Athletics Championship being held at SAI, Kandivali-Mumbai here.

Manvir Kaur from National College of Physical Education, Patiala clocked her best 12:13 sec, improving on her city leg record of 12:26sec. Similarly, Amlan from Avinash College of Commerce, Hyderabad too impressed with 10:84 sec from previous best of 10:88 sec.

The Day -1 was largely dominated by student athletes from Chennai winning 6 Golds, 5 Silver and 5 Bronze medals.

A lot was expected from Bengaluru athletes, however managed to win just 3 Gold and 3 Silver, while Lucknow athletes turned out to be the surprised pack winning 3 Gola and an equal number of 3 Silver.

COLLEGE GIRLS

100 M : 1. Manvir Kaur – Natl. College of Physical Education (Patiala) 12.13; 2. Rajashree Prasad – Charuchandra College (Kolkata) 12.15; 3. Daneshawari Thakkannavar – ShaShib College (Bengaluru) 12.18

800 M : 1. Divya Pandey – MKJK Mahavidyalaya (Rohtak) 2:17.89; 2. Usha Ramajninareddy – Shashib College (Bengaluru) 2:22.37; 3. Ramya P – NMKRV College for Women (Bengaluru) 2:24.24

Shot Put : 1. Paramjot Kaur – Multani Mal Modi College (Patiala) 13.71m; 2. Meenakshi B – MOP Vaishnav College for Women (Chennai) 11.12m; 3. Sakthi L – MOP Vaishnav College for Women (Chennai) 10.92m

Triple Jump : 1. Akila R – SRM University Kattakankalathur (Chennai) 12.21m; 2. Aishwarya R – MOP Vaishnav College for Women (Chennai) 12.07m; 3. Supa Parvin – Charuchandra College (Kolkata) 11:87m

COLLEGE BOYS

100 M : 1. Amlan Borgohain – Avinash College of Commerce (Hyderabad) 10.88; 2. Praveen Kumar – PSG College (Chennai) 10.85; 3. Rishwanth S – Loyola College (Chennai) 10.88

800 M : 1. Devaiah TH – Al Ameen College (Bengaluru) 1:53.89; 2. Nitin Tyagi – Kirorimal College (Delhi) 1:54.59; 3. Dillip Nayak – Chitalo Moh. Vidhyala (Bhubaneshwar) 1:55.97

Triple Jump : 1. Aravinth E – DG Vaishnav College (Chennai) 15.91m; 2. Tushar Chhibber – Ramanujan College (Delhi) 14.77m; 3. Shubham Patekar – Nagindas Khandwala College, Malad (Mumbai) 14.63m

SENIOR BOYS

400 M : 1. Karanpreet Singh – Budha Dal Public School (Patiala) 49.57; 2. Raju Saroj – Guru Gobind Singh Sports College (Lucknow) 50.47; 3. Pranav VS – NCL Boys HSC (Chennai) 50.68

5000 M : 1. Satish Kumar – Corpotation HSS, Rathinapuri (Chennai) 15:51.4; 2. Tushar Dahiya – Army Public School, Dhaula Kuan (Delhi) 15:59.6; 3. Vaibhav Patil – Al Ameen PU College (Bengaluru) 16:06.8

Long Jump : 1. Sriram V – NLC Boys HSC (Chennai) 6.99m; 2. Haresh Raam – Velammal Matric HCS, Theni (Chennai) 6.74m; 3. Jegatheesan M – Khajamian HCS (Chennai) 6.57m

SENIOR GIRLS

400 M : 1. Arpitha Bangarappa – Govt Pre University College (Bengaluru) 58.30; 2. Vishrutha C – GRD CPF Matriculation HSC 59.52; 3. Donthu Lakmi – Telengana State Sports School (Hyderabad) 59.92

5000 M : 1. Kajal Sharma – Nari Shiksha Niketan College (Lucknow) 19:44.57; 2. Tajmira Khatun – Sangrampur BKAC Institution (Kolkata) 21:21.22; 3. Sanchita Mondal – Bagati Shib Chandra Banerjee Girls HS (Kolkata) 21:33.79

Long Jump : 1. Deepika S – Lady Sivaswami Ayyar Girls HSS (Chennai) 5.34m; 2. Baby Khatun – Birohi Netaji Vidyabhawan (Kolkata) 5.18m; 3. Kavana Gopal – Govt Pre University College (Bengaluru) 5.12m

JUNIOR BOYS

200 M : 1. Rawindra Paswan – Bhartiya Inter College (Lucknow) 22.57; 2. Mallik Mahat – Govt Sports High School (Bengaluru) 22.94; 3. Varun SB – Govt Sports High School (Bengaluru) 23.06

4×400 M : 1. Govt Sports High School (Bengaluru) 46.56; 2. Vidyagyan School (Delhi) 46.57; 3. Telangana State Sports School (Hyderabad) 47.64

JUNIOR GIRLS

200 M : 1. Sweety Verma – Uttam Inter College (Lucknow) 25.54; 2. Harita Bhadra – Udayachal High School (Mumbai) 26.33; 3. Shanaya Irani – Chatedral & John Connon School (Mumbai) 26.80

4x400M : 1.Selvam Higher Secondary School (Chennai) 54.05; 2. Govt Sports High School (Bengaluru) 54.10; 3. Telangana State Sports School (Hyderabad) 54.28

SUB JUNIOR GIRLS

400 M : 1. Lifonaroselingin SV – St Francis HSC, Vavarai (Chennai) 1:01.54; 2. Disha Alige – RNS Vidyaniketan School, Vijayanagar (Bengaluru) 1:01.90; 3. Moumi Jana – Ramnarayanpur ACS Vidyaniketan (Kolkata) 1:02.63

SUB JUNIOR BOYS

100 M : 1. Kishanu Das – Ramnarayanpur ACS Vidyaniketan (Kolkata) 11.66m; 2. Nitin Pal – Guru Gobind Singh Sports College (Lucknow) 11.86m; 3. Aryan Ekka – Govt Boys High School (Bhubaneshwar) 11.87m

600 M : 1. Mohd Samad – Kusum Devi College, Moradabad (Delhi) 1:24.17; 2. Abhishek Pal – Kusum Devi College (Delhi) 1:25.04; 3. Narendra Kumar – Govt Boys Sr SC (Delhi) 1:27.47

Shot Put : 1. Dhruvish Khamkar – Kapol Vidyanidhi Intl School, Kandivali (Mumbai) 13.09m; 2. Mohd Naiz – Guru Gobind Singh Sports College (Lucknow) 12.31m; 3. Abhijit Das – Aryavart HS School (Guwahati) 11.62m

Leave a comment

0/100